Sujet :

Ē'ėshtė filozofia ?

LEXUES
   Posté le 07-06-2006 ą 13:13:32   

Mirėdita ,

Ky nėnforum ėshtė menduar pėr tė trajtuar ēėshtjet kryesore tė filozofisė. Disa tema madhore tė filozofisė mund tė ishin : qenia, natyra, Zoti, tjetri, natyra, pushteti, politika, etj. Por, e sikur tė flisnim nė fillim fare, ende pa hyrė nė kėto ēėshtje, pėr vetė filozofinė ?

Ē’ėshtė filozofia ?

Pothuajse tė gjithė e dinė qė termi filozofi vjen nga greqishtja philos (mik) dhe sophie (urtėsi, menēuri, dituri). Pra, filozofi do tė ishte njė mik i urtėsisė. Kjo fjalė ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nga Pitagora, nė shekullin VI para erės sonė. Nė fillim, kjo fjalė pėrshkruante pak a shumė njė sekt, mund tė themi njė fe, por krejt tė veēantė nga ē’njihej deri atėherė. Filozofėt e parė nuk mbėshteteshin nė njė traditė apo nė njė kulturė tė pėrbashkėt, por nė arsyen, nė logosin. Tė jesh filozof do tė thotė tė pėrdorėsh arsyen tėnde, tė mos varesh nga tradita apo opinioni mbizotėrues.

Ky mosbesim ndaj njė autoriteti tė jashtėm mori njė hov tė paparė me hyrjen nė skenė tė Sokratit (vdekur mė -399). Sokrati ishte penguesi i parė i « tė menduarit rreth e rrotull » . Ideja e Sokratit ėshtė qė tė vihen nė pikėpyetje tė gjitha siguritė e mėparshme. Dhe kjo ėshtė filozofia : t’i nėnshtrosh kritikės idetė e pranuara dhe rendin e paravendosur. Filozofia ka funksion kritik . Mirėpo filozofia nuk mjaftohet vetėm me kaq. Ajo synon tė japė njė kuptim mbi botėn . Tė japė botėn nė njė ide. Dakort, por pėr ēfarė duhet kjo ? Pėrgjigjen na e jep vetė termi filozofi : Tė jesh mik i diturisė .

Pra, tre qėllimet e filozofisė janė :

- tė mendosh mė mirė
- tė kuptosh mė mirė
- tė veprosh mė mirė.

Kėto tre pika do tė shtjellohen pak mė mirė nė mesazhet e ardhshme.

Kalofshi njė ditė sa mė tė kėndshme .