Sujet :

Poezi nga Ndre MJEDA

Pende
   Post le 08-06-2006 21:46:39   

Shqypni e s ke!

Shqyptari e Bylbyli


Balad

Se c do t ket mali, qi gjimon?
C do t jet kjo valle, qi jehon?
Rrethue me lule t blera,
Me i zemer si prendvera,
Atdheut Shqyptari,
Si i a la i Pari,
I kndon sot valle:
Shqypnin madhnon,
Kah valle kndon.

- Si t del, o i mjer, ty kanga sot?
A sban ma mire me derdhun lot?
Shka t viejn ty kang e valle,
Kur zija i mlon kto zalle?
Bylbyli pvet.
Shqyptari i shkret,
Permallshem ra
N kujtim e kjau.

Por si dha gjat atij mjerim;
- Shqyptar, tha, un jam, nuk njof ligshtim.
Bylbyl, ti pse m trazove?
Pse valet m i pengove?
Ah! m len t dishmoj
Se n vaj e n mjerim,
Si ndit me gzim
Shqyptar un jam.

Kndo pra, Shqyptar, si zemra t do,
Vijo nder valle e mos pusho:
Diftoj ti bots krenare,
Se s ka me zemer shqyptare;
Se ka Shqypni
Se lir do t rrnoj,
Se, pose Shqyptarsh,
Kush sdo t a gzoj.
Vet Perendija
Tha, se Shqypnija
Asht per Shqyptar:
Shqyptari e gzoft.

- O plang, ku zanat bajn kuvend,
Ku cerdhen Shqypnia e ngreh njimend,
O dheu i em e i t Parve,
O nder e gjith Shqyptarve;
O nan fatlume,
Shqypni e gzueme,
Fal t kjosha sot
E per gjith mot!

Shka ka prap mali, qi gjimon?
Po fusha e mali pse po ushton?
E qiellve ndrit pasqyra;
Kerthneset mare natyra,
E i za tu ushtue,
Shkon tuj lajmue:
Shqypni e s ke,
S ke kund mi dhe!

Message dit le 08-06-2006 21:47:49 par Pende
Pende
   Post le 08-06-2006 21:48:14   

Fuqija e urats

A sshef sa thellimi
Per rreth na kercnohet?
Sa lodja dikohet
Mi bot, qi ti shklet?

N val t mndershme t ktij shekull
Perhidhet nier-shkreta,
E idht i shkon jeta:
Vec toka s pelset!

Sa kobe e t papritne
Mi te kan randue,
E i dor, pa pushue,
Nder t vshtira e pershkon.

Heu! Peshen e mkatit
Aj ndien e krahnori
Dishmon, se mkatnori
Mi tok ka pse dron.

Ke ra kurr nder faje?
Co menden kah qilli
Njandej kah vjen kshilli,
E thirri Tenzot.

E lypi Atij t Lumit,
Me fe e me shpnes,
Me vaj e me dnes
Pendimin c me sot.

A balcem urata
Per zemer t pendueme;
Pendimi e ban tgzueme
Pse mkatesh u shkep.

Ma t kandshem asht t flaunt
Qi, vet Zemra e Zotit,
Rreth gjireve tmotit,
Fajtorit i nep.

Prandej perher lutu,
Urats mos i a daj:
N per t lutna e me vaj
Me t Naltin pajto.

Pajto, sa a tuj tpritun,
Pajto, e ato faje
Pendesa t i laje;
N pajtim mos vano!

Pajto? Kam pajtue
Pse vet Perendija
Shljeu fajet e mija
E shpirtin m a gzoi.

E shof; nders i falem
Ul ballin per dhe,
Me shpnes e me fe,
Pse m njalli edhe mpshtoi.

Per mue, dikur tmjerin,
N kto lugje morrizit
Filluen dit Parrizit
C se pagja po m kthen!

Por n qiell pres plotsimin
E ktyne lumnive,
Atje, mas stuhive,
A i Zot, qi shpreblen.

Ktij due me i sherbye,
E i tij due me met
N tallaze t ksaj jet,
Nder kobe e n mjerim.

O jet, jet e lume:
Me dasht gjithmon Zotin,
Tu e dasht me e shkue motin
Ktu n tok e n amshim.
Pende
   Post le 08-06-2006 21:49:04   

Djali pa nan
si nata pa han

Pra 'i djal i vorfen kuej nuk i dhimet,
Kur, si mue t'shkretin, t'a mlojn mjerimet?
Teper shpejt bora, tuj ra n' vorfunim,
Njat qi per mue ish' diell n' agim.

Emnin e kandshem m'i a ndie kot prita
Njasaj qi n' kobe do t' m' ishte drita:
Kuej nuk i dhimem, askush s' m' kujton,
Sado qi zemra vec gjak m' pikon.

Kur, un i mjeri, rrijshe tu shpija,
Me nan, me moter, ah! sa dashtnija
Vlote n' ket zemer, qi sot s'ka gzim,
Vetem pse nana m' la n' ket vorfnim.

C' at dit qi e bora, mue s' m' knaq natyra,
Nder gzime t' shekllit nuk m' qeshet ftyra;
Kurr s' m' hiqet mendjet kur nana m' tha:
T' laca me Zotin! - e diq e m' la.

Ah! se fort m' dote, se fort m' pat gzue,
Sa gjall, e mjera, rrite me mue!
Por qe, se une nanen sot ma s' e kam;
Un nafakpremi, c' se i vorfen jam!

Kur, n' agim t' ditve, m'ra me shtegtue,
Si dola shpijet, tuj u largue,
E kqyra s'mramit e aq m' permalloi,
Sa dysh mue zemren, dysh m'a coptoi.

E kush kalote at dit bri meje,
At dit qi dhima m' kish xjerr mendt kreje,
Thote perajshem: Paska met shkret!
Zot, njitja doren, majen ti ngiet!

C' at dit, si zogu, larg fluturova,
E n' dhe t' panjoftun treta, u largova;
S' desht kush me m'kqyrun, s' diejta kue' i flas,
Nji dor ndimtare c' at her s' m' u qas.

E kur vetmija mue m' lodhte naten,
Un n' gjuj u ulshem, thojshem uraten;
Kujtojshem nanen para Tenzot,
E syt m' u mushshin gjithher me lot.

Ah! po, kujtimet e asaj dite
Urat e kandshme ti m' i persrite:
O nan e dashtun, a thue t' thrras kot,
C' se fusha e mali me za t' em lot?

Ah! po, se dhima zemret nuk m' shkepet,
C' se gjithkund nanen me e lypun m' nepet;
Do t' m' mys mjerimi, s'kam si gjallnoj,
Pse deka e nans zemren m' a imtoj.

Por, ndale vajin, jeto pa droje,
Mendo se drita prap do t' agoje,
Kur nder Qiell t' epra Zoti tash t' thrret:
Rrethue me lule, nana aty t' pret.
Pende
   Post le 08-06-2006 21:49:37   

Lulja e bardhe

Prite pa nane nji vajze e shkrete
E shkoi motin idhte, n'ankim;
Idhte, n'ankim e shkoi ket jete,
Kah s'i pau kund vedit pshtim.

Fati i zi kah muer me e ndjeke,
Kjau sa kjau, mandej pushoi:
Mylli syt e, porsa deke,
Dhe i mjeruem trupin i a mloi.

Nji shtegtar andej tuj ardhe
Mas do ditsh, te aj vorr u ndal;
Tu aj vorr ndale, nji lule t' bardhe
Pau tuj cile: Vorrit i u fal.

Ndoshta zemra e vajzes s' mjere
U ba lule ku pushon,
M' nji qi shpirti, lil me ere,
Hyll i ndritshem n' qiell vizlon.
Pende
   Post le 08-06-2006 21:50:12   

Kujdesi Hyjnuer

Ti, qi toket s' din me i punue,
S' korre as qet kurr faren n' dhe,
M' difto, zog, si t' del me rrnue,
Qi i a thue kanges aq me hare?
Ty, zog mali, aq t' lum kush t' bani,
Qi n' ankim kurr s' t' ndiehet zani?

Jam i lum n' sa stine ka moti,
Pse per mue ka kujdes Zoti.

Po ty, lule, si e harrueme,
Qi kurr s' ende e na rrin veshe,
N' ato fushat e blerueme,
Si ma e bukura mretneshe,
Kush t' a dha gjith at stoli?
Kush t' a fali at bukur?

M' shofin t' lume stina e moti,
Pse per mue kujdeset Zoti.

Vetem un, i ligshte kah feja,
Guxoj vedin t' a thrras t' shkrete:
Po kto t' mira, qi ban dheja,
Kush m' i dha? kush s' m' la me mete?
Buke t' perditshme kush m' nep mue?
Kush me petk desht me m' kujtue?

Mos t' ankojm, pse sa t' jet moti,
Per gjithkend do t' mendoje Zoti.